Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 14:54 Bu haber 140 kez okundu
 
AGC Başkanı Dişkaya gündemi değerlendirdi
Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya aylık basın toplantısını düzenleyerek gündemi değerlendirdi.
Gündem Haberi


VALİ ÇUHADAR’IN ADIYAMAN BÜROKRASİSİNE PİKE YAPACAĞI KANAATİNDEYİM

Toplantıya Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyet Başkanı Mehmet Cihan Akbilek, AGC genel sekreteri Burak Cansel ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Konuşmasında yeni atanan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’a hayırlı olsun dileklerinde bulunan AGC Başkanı Dişkaya; “Öncelikle ilimize atanan Sayın Valim Mahmut Çuhadar’ın Adıyaman’ımız için Bir umut haline gelmesi ile sözlerime başlamak istiyorum özellikle ilimize gelir, gelmez Nerede ise ayak basmadık bir ilçe bırakmadı. Sayın Valimizin en son Nemrutta görülmesi, tütün ile ilgili bir sıkıntıdan dolayı tütüncülerimizi dün toplantıya alması bugün ise tütün pazarına ziyarete gitmesi bizleri son derece mutlu etmiştir bu duygu ve düşüncelerimle bir atasözümüzü hatırlatmak isterim at sahibine göre kişner. Ben Adıyaman bürokrasisinin pike yapacağı kanaatindeyim bu tempo ile inşallah devam edeceğiz.
Adıyamanı’mızın yoğun gündemine geçmeden önce cemiyetimizin yapmış olduğu bir takım çalışmaları kamuoyuna paylaşma gereği duyuyorum.
Genel Sekreterimiz Ve İnternet Gazeteciler cemiyet Başkanımız açıklama yapacaklardı fakat kendileri açıklamayı benimim yapmamı istediler” dedi.

KİMLİK KARTI VE BASIN PLAKALARINI YENİLİYORUZ

Başkan Dişkaya açıklamalarını şöyle sürdürdü; “AGC’nin almış olduğu karar ile üyelerimizin kimlik kartlarının yenilenmesine karar verilmiştir
Çipli ve Modern tasarlanan seri numaralı ve bütün kurumsal bilgileri içeren Basın kimlik kartları olacaktır. Üyelerimizin listesi bütün kamu ve kuruluşlarına paylaşılacaktır önüne gelen kimliklerin kullanılmasının önüne geçirilecektir ayrıca maalesef üzülerek birçok araçta basın plakları görüyoruz bununda önüne geçmek için araç basın kartları aynı şekilde da aynı şekilde dizayn edilecek seri numaralı kart ve plakaları bütün ilgili kamu kurumları ve kuruluşlarına bildirilecektir. Ve geçmişteki kimlik kartları ile araçtaki basın pres yazan yazılar ve bu şekilde devre dışı kalacaktır özelikle güvenlik güçlerimize bu bilgiyi de buradan arz etmiş bulunayım” diye konuştu.

ÜNAL PETROL İLE ÜYELERİMİZ İÇİN ANLAŞMA SAĞLANDI

Yapılan anlaşma sonrası üyelerin indirimle yakıt alabileceğini aktaran Dişkaya; “AGC hizmetlerinden biri de Ünal petrol kuruluşu Sayın Murat Sönmüş Bey ile Adıyaman gazeteciler cemiyetimiz bir anlaşama sağlamıştır. Ben buradan indirim olayını paylaşmayayım ve bu konu ticari bir olay ama ciddi bir manada indirimle üyelerimizin yakıt alması önü açıldı ve anlaşmamış sağlandı.
Bu günden itibaren indirimli yakıt isteyen arkadaşlarımız araçları olanların listeleri gönderlerdi ve buradan yakıt alabileceklerdir buda üyelerimizin bilgisi dâhilinde olsun” ifadelerini kullandı.

ÜYELERİMİZ EĞİTİM KURUMUNDAN İNDİRİMLİ FAYDALANACAK
Başkan Zeki Dişkaya; “Yine anlaşmalarımızdan biri olan DELTA eğitim kurumları ile anlaşma yapmış bulunmaktayız üyelerimize özel çok büyük bir indirim yapılmış özelikle üniversitenin hazırlık ve dershane ihtiyaçlarını duyan çocuklarımız cemiyetimiz tarafından DELTA eğitim kurumlarımıza yönlendirilebilecek bu imkânlarından arkadaşlarımız istifade etmesi temin edilecektir” dedi.

İNTERNET HABER SİTELERİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLANDI

Haber sitelerinin tek çatı altında toplandığını söyleyen Dişkaya; “Yine dağınık vaziyette olan internet gazetelerimizin daha derli toplu olabilmesi için ve özellikle internet çağında sitelerin gelecek olan yasalara hazırlıklı hale gelebilmesi için Sayın Mehmet Cihan Akbilek Başkanlığında internet gazeteciler cemiyetimiz kuruldu ve başkanlık yönetim kurulu kararı ile bu kardeşimize verildi. 24 faal internet haber sitemiz il genelinde mevcut Adıyaman gazeteciler cemiyeti çatısı altında ve bu hizmete hep birlikte devam ettireceğiz ve bu 24 kurumu geleceğe ciddi bir şekilde hazırlıyoruz haberde birlik söylemde birlik duruşta birlik Adıyaman’ın geleceği için ve bunu mutlaka internet gazetelerimizde sağlayacağız” şeklinde ifade etti.

CEMİYET OLARAK HABER AJANSIMIZI KURDUK

Kurulan haber ajansının faaliyete başladığını dile getiren Başkan Dişkaya; “Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde ADIYAMAN GAZETECİLER CEMİYETİ İLKE HABER AJANSI kurduk. bugün ile hizmete başlamış bulunmakta. İşte ajansımızın temsilcileri;
KAHTA: Hasan KAYA
GÖLBAŞI: Ali Cemal ARSLAN
ÇELİKHAN: Davut AKPINAR
GERGER: Serdar KIZILKAYA
BESNİ: Orhan ÖNDER
SAMSAT: Bahri FIRAT
İSTANBUL: Orhan KARATEKİN
ANKARA ise iletişim mezunu Elif Kübra Birim hanımefendiye temsilcilik verildi.

Adıyaman il merkezi ve ilçelerimizden güncel ve tarafsız haber akışı ile temsilcilerimizin gönderdikleri haberler CEMİYETİMİZİN AJANS havuzuna düşecek ve üye kurumlarımız bu hizmetten faydalanacak. AJANS HAVUZUNA GİRİŞ İZNİ ile haberleri anlık alıp kullanabileceklerdir.
Kurulan ajansımız Adıyaman’ımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederim” dedi.

ADIYAMAN BELEDİYESİNE ÇAĞRIMIZDIR

Başkan Zeki Dişkaya; “Ali Taşı ve Altınşehir tarafın da o güzelim tarım arazilerinin adeta katledilircesine beton yığınlarının dikilmesine şahitlik ediyoruz Belediyemize çağrımız; Altınşehir tarafında ‘’o’’ güzelim tarım arazilerimize bir çivi çakılmasına müsaade etmeyin özelikle arsa üretilmesi noktasında ve karadağ tarafında verimsiz arazilere vatandaşlar yönlendirilebilir Belediyemizden bizim çağrımız halkımızın beklentisi bu.

Adıyaman’a atanan Tarım il Müdürümüze görevinde başarılar diliyorum ziyaretlerine gitme fırsatımız olmadı ve en kısa zamanda ziyarete gitmeyi planlıyoruz ve öncesinde haberimizi buradan verelim. Bin bir zahmetle kurulan özelikle tohum ve sertifikasyon merkezlerimiz acilen faaliyete geçirilmesini Sayın Müdürümüzden talep ediyoruz bölgenin tamamına hizmet edilen bir yatırımdır, şu anda faal değil Tarım il Müdürümüzün bu noktada adım atmasını bekliyor ve talep ediyoruz.
Ayrıca Adıyaman’da bulunan ahır sayısı 900 ve bu ahırların bir an önce modern bir hale getirilmesi gerekiyor yada derhal şehrin içerisinden çıkarılmalı.

Belediyemize ve Tarım il Müdürlüğü biran önce harekete geçmeli ve bu ahır yüz karasını ilimizin gündeminden düşürmesi lazım.

Eski Devlet hastanesinin yeri sadece hastaneye tahsislidir ve şu anda devre dışıdır mevcut hastanemizin biraz şehir merkezine uzak olmasından dolayı insanlarımızın enjeksiyon ve muayene gibi ihtiyaçların karşılanması için biraz zorlanmakta eski Devlet hastanemizin yerine ivedilikle bir hastane yapılması siyasilere çağrımızdır bu konunun takipçisi olacağız ve bu konuyu da sizlerle paylaşmış olalım.

Sivil toplum kuruluşlarının başkanlarına özelliklede yatanlarına buradan çağrımızdır; Sayın Valimiz Mahmut ÇUHADAR Adıyaman’a iyi geliyor inşallah ikinci Mahmut dönemi olur bürokratlarımızın da Sayın Valimize ayak uyduracaklarını düşünüyorum bugün git yarın gel dönemini bitti bu konuda bürokratlarımızın cevval ve fail ve atik olmalarını arzu ediyoruz”

ADIYAMAN’IN KANAYAN YARASI TÜTÜN

AGC Başkanı Dişkaya açıklamalarını şu ifadelerle tamamladı; “Ak Parti tütün ile ilgili yaptıklarını anlatıyor yine aynı şekilde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu da tütün ile ilgili olan zulmü anlatıyor. Şimdi söylesem mi söylemesem mi eğer yaşanan bir gerçek var ise ben bunun vebal olduğu anlayışı ile tütünün dünü, bugününü anlatma gereği duyuyorum şimdi arkadaşlar Adıyaman’ın buradaki arzusu tütün sorunun çözülmesidir.
Çiftçimiz 100 mt. 300m 500m gibi küçücük tarlasında ektiği tütününü satmak istiyor vatandaş sarmalık tütün satmak istiyor. Bir defa tütün probleminin adını doğru koymamız lazım yasak ile ilgili düzenlemeler yapıldı kim yaptı bu düzenlemeleri.
Kemal Derviş Türkiye’ye getirildiğinde Cumhuriyet Halk Partisinin ve mevcut iktidarların il Başkanlarının tamamının içinde olduğu 35 kişilik bir tütün platformu kuruldu. Platformun üyelerinden biride benim ve halka karşı açıklama mecburiyetindeyim. O tarihide Adıyaman otogarının önünde binlerce vatandaş ayağa kalktı birden bire tütününün ekilmesi yasak denildi. Tütün ile ilgili tekel satılacak denildi bu yasayı çıkaranlar Rahmetli Ecevit’in başında olan hükümet di bunların içerisinde ALLAH uzun ömürler versin Sayın Mesut Yılmaz’da vardı Tütün platformu olarak o dönemin Bakanlardan randevu aldık Ankara’ya gittik Bakanları tek tek ziyaret ettik fakat Bakanlar bizlere kapıyı pencereyi kapattılar. Bizler resmen yalvardık efendim Adıyaman öldü, tütün ekicisi bitti neden tütüne bu yasağı koyuyorsunuz sizlere çok önemli bir bilgi vereyim Devlet adına utanç duyuyorum ve hale utanıyorum yanımızda Bakanlar Adıyaman Valisini, Emniyet Müdürünü, Alay Komutanını aradı biz bu kanunu çıkardık ama siz tütün üreticisini ve satan kişileri yakalamayın göz yumun dedi.
Vali, Müdür, Komutan efendim ama bu kanunu siz çıkardınız evet biz mecbur çıkardık nasıl bir mecburiyet ve Kemal Derviş’e sormak lazım yasayı çıkaran kendisi tütünün tarihçesi bu ve geçtik geldik bugüne yani doğruları ortaya koymamız lazım Adıyaman’ın huzurunu kimse bozmamalı bakın buradan herkese açık ve net uyarıyorum tarihler var özelikle tütün meselesi sosyal medyadan teşkilatlandırılıp ve Adıyaman ın sokaklarında milleti yürüyüşe tahrik edenler var çok yanlış yapıyorlar en başta karşılarına biz çıkarız. Huzurumuzu bozmayın meselemiz üzüm yemek mi? yoksa bağcıyı dövmek mi? vallahi tütün’ü eken çiftçinin meselesi üzüm yemek şimdi sen git dışarıdan simsiyah tütünü getir Adıyaman’da kıydır içine zehirli maddeleri koy sap sarı yap Adıyaman tütünü diye sat yok kardeşim bu sahtekar adamlar benim tütüncüm değil ben tüccarı ayırıyorum, tütünü ekeni ayırıyorum biz sonuna kadar Adıyaman çiftçisi ile beraberiz bu işin ticaretini yapan bu işten rand yiyen trilyonlarca para kazanan adamlarla işimiz yok. Açık ve net söylüyorum kimse tahriklere kapılmasın ve siyasete alet edilmesin.

Son olarak şunu da paylaşmadan yapamayacağım Tek bir nefes alacağımız yer vardı MARİNA bura ile ilgili ihaleye gidildi bir kurum ihaleyi aldı ve daha sonra ihalenin onlardan alındığını öğrendik akabinde yeni ihale yapıldı bu ihaleyi de iptal ettikleri söylenildi düzgün bir yapıya bu ihale verilmeyecek ise bizim çağrımız Turizm Ve Otelcilik Okulu açıldı. Turizm Ve Otelcilik okulunun bünyesinde çocukların turizm eğitiminde servis yapılmasıdır çocukların çalışmasıdır böyle bir yapıya tahsis edilip Milli Eğitime havale edilir ise devlet imkanları ile Adıyaman’ın nefes alacağı bir yer olur. Buda bizim bir önerimizdir”

Kaynak: Editör: Besni Yenibakış Gazetesi
 
Etiketler: AGC, Başkanı, Dişkaya, gündemi, değerlendirdi,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Adıyaman
Sıcak
Güncelleme: 08.09.2020
Bugün
22° - 37°
Çarşamba
24° - 38°
Perşembe
25° - 35°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Adıyaman

Güncelleme: 08.09.2020
İmsak
04:33
Sabah
05:56
Öğle
12:30
İkindi
16:04
Akşam
18:53
Yatsı
20:11
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı